Dny otevřených dveří v Ochozské jeskyni

Dny otevřených dveří probíhají obvykle dvakrát ročně. Na jaře ke Dni Země (22. dubna) a na podzim ke svatému Václavu (28. září). Přesný termín se vždy v předstihu objeví v aktualitách (Dny otevřených dveří – termíny).

Kužel

Jeskyně je přírodního rázu. Nečekejte tedy žádné betonové chodníčky a jinak upravené cesty. Jeskyně není elektrifikována, vlastní světlo nutností! Světla volte obezřetně! Mobilní telefony, světelné klíčenky a podobně nejsou vhodné!

Rezervace prohlídek není. Před jeskyní je vybírán sčítací poplatek podporující výzkum a průzkum lokality. Nikdy nebyl problém, že by se na někoho nedostalo. V případě velkého zájmu se může čekání trochu prodloužit.

Smuteční vrba a Křtitelnice

Návštěvníci jsou provedeni jeskyní za odborného výkladu zkušených speleologů po zhruba patnáctičlenných skupinách. Prohlídka trvá asi 75 minut.

Trasa není fyzicky náročná, je zde jen pár sníženin, do kterých je třeba se ohnout. Doporučujeme přilbu, přičemž cyklistická dostačuje.

V jeskyni je stálá teploto něco okolo 8° C, tedy teplejší oblečení s sebou. Zvláště po deštích může být v jeskyni bláto, počítejte s možným umazáním.

Vchod Ochozské jeskyně 2010

Ochozskou jeskyni naleznete na zelené turistické značce v údolí Říčky. Automobily je možné zaparkovat na parkovišti Pod Hádkem, na parkovišti v Hostěnicích nebo v obci Ochoz u Brna.

Často kladené otázky

Musím mít přilbu?

Nemusíte nicméně je nutné počítat s tím, že ve vstupní chodbě Hadice jsou nízké stropy, pod které je nutné se sehnout, a úder nekrytou hlavou do skály není nic příjemného. Účel splní libovolná přilba tedy i běžně dostupná cyklistická.

Musím mít holínky?

Nemusíte nicméně je nutné počítat s tím, že v jeskyni je bláto a někdy i kaluže vody a holínky se omývají výrazně lépe než sváteční vycházkové tenisky. Vzhledem k nerovnému terénu (kamení, schody) lze za rozumné minimum pro návštěvu jeskyně považovat pevné šněrovací boty.

Od kolika roků je vhodná návštěva jeskyně?

Věk návštěvy necháváme na zvážení rodičů po zohlednění schopností a potřeb jejich dítěte. Pro účast dětí hovoří, že vlastní prohlídková trasa není nijak fyzicky náročná, takže pokud umí dítě sdolat schody, neměla by mu činit problémy. Když na věc přijde, dá se prohlídka absolvovat i s miminkem v nosítku (šátku) nebo dítkem v náručí, ale shýbat se pod nízké stropy v chodbě Hadice v takovém případě není úplně pohodlné. Proti účasti dětí hovoří, že v jeskyni je tma, zima, vlhko a prohlídka trvá asi 75 minut, což se malým dětem nemusí líbit. Výklad je zaměřen populárně naučně (= malé děti to moc nebaví).

Pokud si stále nejste jistí, zkuste navštívit některou z okolních volně přístupných jeskyní (Pekárnu) a reakci dítěte odzkoušet. Pokud se na prohlídku vydáte a objeví se problém, je možné se přidat k některé skupině, která směřuje k východu, a pobyt v jeskyni zkrátit.